SR nemusí pri hlasovaní o kvótach prehrať.

10. októbra 2015, Domino Svetík, Analýzy a komentáre

V Lisabonskej zmluve existuje klauzula (Protokol 36, článok 3), podľa ktorej pri hlasovaní o kvótach má hlas SR väčšiu váhu a hlas Nemecka menšiu váhu.

Podľa tohto článku si krajina, ktorá by mohla byť v nejakej veci prehlasovaná na Rade, tak, ako sa to stalo Slovensku pri prijímaní kvót, môže vyžiadať hlasovanie tzv. ,,starým spôsobom“.

Táto možnosť platí do marca 2017. Hlasovanie o kvótach prebehlo podľa nových pravidiel, pri ktorých na prehlasovanie stačí 55% štátov, reprezentujúcich 65% populácie.

Z toho vyplýva, že pri ďalšom hlasovaní o tzv. trvalých kvótach, budú mať štáty Východnej európy, za predpokladu, že naši zástupcovia si uplatnia hlasovanie podľa čl.3, protokol 36, oveľa väčšiu šancu zablokovať prijatie povinných trvalých kvót.

Na túto možnosť upozornil český EU poslanec Petr Mach listom premiéra ČR.

Žaloba SR na EU má šancu na úspech.

Podľa čl. 5. ods. 4, ods. 4 SEU, ,,Únia môže vykonávať svoje právomoci iba v miere nevyhnutnej pre dosiahnutie stanoveného cieľa“.

Ak je cieľ definovaný, ako ,,pomoc, solidarita a ochrana ľudí, prichádzajúcich z krajín, v ktorých z dôvodov vojny a teroru sú ohrození na živote“, tak táto pomoc sa dá poskytnúť aj inak, ako zavedením povinnosti pre všetky členské štáty, prijímať ich a poskytnúť im azyl. EU napr. môže pomáhať týmto ľuďom aj mimo územia členských štátov a do EU púšťať iba tie osoby, ktoré prešli azylovým konaním s kladným výsledkom.

Je dôležité, aby vláda SR zastupovala záujmy občanov tým najlepším možným spôsobom, aby jej úradníci ( napríklad MV Robert Kaliňák pri minulom zasadnutí Rady), disponovali takými právnymi informáciami, ktoré im pomôžu čo najlepšie  pri takýchto aktoch dosiahnuť ciele, ku ktorým boli vládou SR zaviazaní.

Protiprávna cesta migranta na územie EU

Český senátor  za ODS, T. Jirsa bol Senátom vyslaný do Macedónska, aby zmapoval a preveril, akým sôsobom sa utečenci dostávajú na územie EU. Jeho slová:

Všetky zúčastnené krajiny porušujú právo EU.

Na územie Grécka migrantov privážajú pašeráci.

Grécko (člen EU), ich autobusmi prepraví do Macedónska (mimo EU).

Macedónsko (nečlen EU), ich prepraví do Srbska (nečlen EU).

Srbsko (nečlen EU), ich dopraví na hranicu Chorvátska, alebo Maďarska, teda opäť členov EU.

Chorvátsko a Maďarsko ich (z neznámych dôvodov), ale protiprávne, opäť vpustia na územie EU a posúvajú ich cez Slovinsko a Rakúsko do Nemecka.

Denne až 5 tisíc. Celá správa T. Jirsu TU.

Chorvátska prezidentka včera na zasadnutí V 4 oznámila, že do Chorvátska dorazilo iba 8.10.2015, 8 tisíc utečencov…

S úctou

Dominik Svetík