Založ si blog

Ukrajinská slepá ulička.

Za minulotýždňovými dlhými rozhovormi medzi J. Kerrym, Lavrovom a V. Putinom (ktoré komentoval aj E. Chmelár a včera aj T. Spencerová), napriek skromným mediálnym výstupom, netreba hľadať veľké senzácie. Jednou z tém, podľa Bloomberg, bolo aj prepustenie dvoch Američanov, zatknutých pre podozrenie zo špionáže v Donecku (a prepustených 9. mája).

Takto to vnímam ja: Konflikt na Ukrajine sa dostal do slepej uličky, z ktorej bude treba dlhodobo a bolestne (hlavne pre Ukrajincov) – cúvať.

Čo je tou slepou uličkou?

Ukrajina je riadená feudálnym spôsobom, kedy najväčší oligarchovia sú zároveň gubernátormi, majú svoje súkromné armády, svoje zastúpenie v parlamente a hovoria do rozhodovania vlády.

Presne, ako všade vo svete, poviete si. Áno, ale v tzv. západných demokraciách tí, čo rozhodujú o stranách, vládach a premieroch, to robia diskrétne, spoza opony, kým na Ukrajine to bolo a je verejné.  Navyše nie je možné dlhodobo v EU a USA mediálne kryť fakt, že niektoré oficiálne štruktúry sa hlásia k nacistickej filozofii, pričom otvorene používajú nacistické symboly, rétoriku a v tomto duchu sa nesú zasadania Verchovnej rady, čo dokazujú vydávaním nedemokratických zákonov, ktorými upierajú práva menšinám, alebo rovno glorifikujú postavy z histórie, ktoré kolaborovali s Hitlerovským režimom pri vpáde do ZSSR.

Občianska vojna, ktorá je evidentná každému pozorovateľovi, sa tak skoro neskončí a tiež neobstojí jej mediálne krytie, ktoré tento konflikt vydáva striedavo za vojnu proti terorizmu a za vojnu Ukrajiny s Ruskom.

Konflikt USA – Rusko, tak môžeme tento globálny strategický stret dvoch mocností nazvať.  Bohužiaľ sa odohráva na Ukrajine a na úkor Ukrajiny.

Významnú položku US a samozrejme aj Ruského priemyslu tvorí zbrojársky priemysel. V posledných rokoch sa vyvíjajú a zavádzajú do výzbroja ich armád nové smrtiace, aj nesmrtiace zbrane a s nimi sa modernizujú, či doslova robotizujú, aj vojenské stratégie, spôsoby vedenia vojny a techniky na vyradenie súperových vojsk a systémov.

Iste ste zaznamenali vlaňajší incident v Čiernom  mori, keď ruská stíhačka ochromila  US loď R. Cook, ktorá niesla na palube aj najnovší systém Aegis.

                                    Prečo Ukrajina?

Vojenská doktrína US neokonzervatívcov označuje za jedinú reálnu silu, ktorá je schopná poraziť armádu USA, Rusko. Predpokladá preto rozmiestnenie protiraketového štítu v dostatočnej blízkosti ruských hraníc. Potom by bolo možné udrieť na ruské strategické objekty. Pri ruskom protiúdere by raketová obrana bola schopná ničiť ruské rakety už v prvej fáze letu a znížiť tak silu ruského protiúderu.

V druhom rade, s dostatočne veľkou palebnou silou blízko ruských hraníc je možné vydierať Rusko a tlačiť ho do nevýhodných rozhodnutí.

                     Ukrajina v dnešnej podobe nemôže byť partnerom nikoho.

Preto mocnosti (pravdepodobne), začali zbližovanie stanovísk a pohľadov na to, ako by budúcnosť Ukrajiny mala vyzerať.

1. Ukrajina by mala byť jednotná.

Aj keď sa to v tejto chvíli zdá nemožné.  Želajú si to nielen USA, ale aj Rusko (názor EU nie je podstatný).

Ako však k tomu dospieť? V prvom rade musí vyhorieť výbušný potenciál, nahromadený v spoločnosti. Čo to znamená? Znamená to, že na Ukrajine budú postupne potlačení a eliminovaní všetci nositelia extrémistickej a nacistickej filozofie, aby tam mohol zavládnuť aspoň ten stupeň demokracie, aký je obvyklý u západných a východných susedov.

(Áno, myslím tým aj Rusko. V Rusku Putin prešiel demokratickými voľbymi pod dozorom cca 8 000 zahraničných pozorovateľov, kým dnešní vládcovia Kyjeva sa dostali k moci ozbrojeným prevratom).

Znamená to, že eliminovanie tých, čo sú dnes v Kyjeve pri moci sa pravdepodobne neobíde bez násilia.

A znamená to, že tento proces môže trvať roky. Ak však USA skončia s podporou Kyjevskej vláde, môže sa začať (bolestný) prechod Ukrajiny k demokracii.

2. Ukrajina musí byť neutrálna.

Ukrajina sa nemôže stať nástupnou zónou ťaženia na Rusko. Rusko to nepripustí a je dobré, ak to jeho veľký partner a súper začne akceptovať. Iba tak sa dá predísť globálnemu konfliktu. Je neobhájiteľné pre USA a NATO tvrdiť, že Rusko ohrozuje USA v Európe ( pričom Rusko – Americká hranica prechádza medzi Diomedovými ostrovmi v Barentsovom mori), zatiaľ čo NATO je etablované v Pobaltí, celej Východnej Európe, Turecku a rado by do Gruzínska a ďalej…

Na rokovaniach v Soči sa po boku Kerryho zúčastnila Victoria Nuland. Tu je treba zbystriť pozornosť: Nuland , ktorá bola duchovnou matkou Kyjevského štátneho prevratu, sa vrátila v úlohe koho? Anjela smrti, ktorý vlani na Majdane švihnutím kosy zapálil krvavý prevrat, ukončil karieru Janukoviča, ako predstaviteľa oligarchie, aby sa po viac, ako roku vrátil na to isté miesto a kosou zavelil k odchodu tých, ktorým pomáhal k moci – oligarchov a nacistov, dnes už s puncom vojnových zločincov.

Že odchod Kyjevského režimu nebude dobrovoľný, ani jednoduchý, o tom niet pochýb. Môže byť dokonca veľmi krvavý.

Hovoríme tu o ľuďoch, ktorí ovládajú v Kyjeve armádu, políciu, súkromné vojenské oddiely.

Existuje však elegantný spôsob, ako predísť dlhotrvajúcemu krviprelievaniu, pri odstavení tohto feudálno – mafiánsko – nacistického zoskupenia od moci.

Tým spôsobom je, že situáciu prevezme do rúk armáda, presnejšie tá časť, ktorá je nesporne loajálna Ukrajine. Bude nasledovať zatýkanie, procesy, čistky, normalizácia…

Nezabiehajme však do príliš vzdialenej budúcnosti.

Verme, že schôdzka Kerry – Lavrov – Putin, znamenala začiatok ozdravného procesu na Ukrajine (osobne som už vlani odporúčal zaviesť sankcie voči režimu v Kyjeve).

Ukrajinu, zdá sa, čaká katarzia. Očista odštartuje zmeny v štruktúre nielen Ukrajiny, ale aj  Európy. Dvojtvárnosť toho, čo nám kreslia politici a médiá na jednej strane, a toho, čo sa naozaj deje a čo vidíme a žijeme – na strane druhej, môže však spustiť procesy, ktoré  – súc myslené dobre, môžu skončiť presne opačne – tak, ako vlani na Majdane.

Pikošky:

J. Tymošenková tvrdí, že na Majdane strieľali ruskí ostreľovači!

Ak by to bola pravda, tak Rusi pomohli súčasnej vláde k moci. Prečo je potom tak protiruská?

A J. Kerry na otázku, či sankcie budú pokračovať, až kým Rusko nevydá Krym:

,,Krym nie je téma“!

S úctou

 

Domino  Svetík

 

 

 

Základom suverenity je kontrola vlastnej meny.

07.01.2018

Ak sa niekto s vami háda o tom, ktorý štát na svete je suverénny, tzn. z vlastnej vôle a vôle svojej vlády vykonáva vnútornú aj vonkajšiu politiku, skúste sa spoločne dopátrať toho, či viac »

Firma v strate. Musí skrachovať? Podvádza? 1.

26.11.2017

Existuje médiami a politikmi živené tvrdenie, že ak je firma roky v strate a logicky teda neplatí dane, tak buď musí skrachovať, alebo podvádza. Pred rokmi túto vetu dokonca povedala B. Schmognerová viac »

Novým americkým prezidentom sa stal – Kongres?

05.08.2017

Iste ste v decembri 2016 zaregistrovali, že B. Obama na sklonku svojho vládnutia, vypovedal 35 ruských diplomatov (a špiónov), a tí dostali 72 hodín na odchod z USA. Rusi síce protestovali, ale viac »

LGBT, toalety, transgender, transrodové, homosexuáli,

WHO vyradila zo zoznamu chorôb transrodový nesúlad

21.06.2018 08:28

Byť transrodovou osobou už nebude podľa Svetovej zdravotníckej organizácie považované za duševnú poruchu.

Oceľ

Švédi skúsia vyrábať oceľ bez použitia fosílnych palív

21.06.2018 08:15

Švédske firmy sa rozhodli postaviť oceliareň, ktorá má otestovať, či je možné vyrábať oceľ bez spaľovania fosílnych palív.

Bratislava, mesto, pohlad, stary most, eurovea, panorama city, t

Bratislavskí hasiči zachránili človeka, ktorý skočil zo Starého mosta do Dunaja

21.06.2018 07:32

Pri akcii zasahovalo 17 hasičov so štyrmi kusmi techniky.

Babiš

Imoba súhlasí s vrátením 50-miliónovej dotácie na Bocianie hniezdo

21.06.2018 07:15

Pre podozrenie z dotačného podvodu pre spornú dotáciu čelí trestnému stíhaniu český premiér Andrej Babiš.

Domino Svetík

Sú tmavé miesta, do ktorých je treba priniesť svetlo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 1068044x
Priemerná čítanosť článkov: 7970x

Autor blogu